Скільки років стадіону в Городенці?
Переглядаючи “Газету Коломийську” за 1932 рік, натрапив на повідомлення про матч місцевої команди 49-го піхотного полку в Городенці. Цитуємо: “18 вересня відбулася гра 49 п. п. з збірною Городенки на свіжовідкритому стадіоні ПВіВФ в Городенці”. Більш досвідчені коломияни перемогли – 4:1.
Для сучасного читача потребує розшифровування абревіатури ПВіВФ. Дослівно це – організація з Підготовки Військової і Виховання Фізичного. Вона входила в структуру Військового міністерства Польщі й займалася підготовкою молоді до служби в армії (на зразок радянського ДТСААФу, хто його пам’ятає).
ПВіВФ фінансово допомагала спортивним клубам, а також займалася облаштуванням стадіонів. Це було справою непростою, оскільки значна частка земель перебувала в приватному користуванні. Щоб облаштувати стадіон, протрібно було викупити кількадесят моргів у якогось газди. Спортклуби таких коштів не мали.
Отож, 18 вересня 1932 року в Городенці (а власне, за містом) відкрили, як тоді казали, державний стадіон. Він щасливо дійшов до наших днів і нині має назву “Колос”. Остання реконструкція арени завершилася у 2011 році. За кількістю посадкових місць (близько 2 500) вона є однією з найбільших в області. А за якістю бігових доріжок конкурентів у городенківців просто немає.
Втім, ми дещо відволіклися від теми. Через тиждень після прем’єри, 25 вересня, на стадіоні в Городенці відбувся поєдинок жидівських клубів – місцевого “Маккабі” та ЖТГ “Дрор” із Коломиї. Гра принесла нічию – 3:3. Причому, в кореспонденції “Газети Коломийської” відзначається, що в складі господарів відзначилися католики Войцик і Яксоняк. Чи то “Маккабі” був інтернаціональним клубом, а чи підсилився до зустрічі із сильнішим супротивником?
Виникають також інші запитання. Приміром, а де городенківці буцали м’яч до цього? Ще в 1923 році місцеве “Покуття” увійшло (щоправда, тільки на рік) до складу Львівської окружної спілки футболу, де змагалося в класі С з надвірнянською та станиславівською “Бистрицями” (четвертим учасником були дрогобицькі “Чорні”, однак через віддаленість від решти команд вони не завершили сезон).
Роком раніше “Покуття” (ств. ймовірно в 1921 році) разом із коломийськими клубами розіграло чемпіонат Покуття. До того ж, як стверджують у Городенці, 1924 року було створено українське спортове товариство “Пробій”…
Чи, може, ПВіВФ лише оформила відповідним чином вже існуюче місце футбольних баталій? Слово дослідникам городенківської минувшини…
Володимир ГОРОЩАК, bramki.at.ua