Історія

Скільки років стадіону в Городенці?

Переглядаючи “Газету Коломийську” за 1932 рік, натрапив на повідомлення про матч місцевої команди 49-го піхотного полку в Городенці. Цитуємо: “18 вересня відбулася гра 49 п. п. з збірною Городенки на свіжовідкритому стадіоні ПВіВФ в Городенці”. Більш досвідчені коломияни перемогли – 4:1.

Для сучасного читача потребує розшифровування абревіатури ПВіВФ. Дослівно це – організація з Підготовки Військової і Виховання Фізичного. Вона входила в структуру Військового міністерства Польщі й займалася підготовкою молоді до служби в армії (на зразок радянського ДТСААФу, хто його пам’ятає).

ПВіВФ фінансово допомагала спортивним клубам, а також займалася облаштуванням стадіонів. Це було справою непростою, оскільки значна частка земель перебувала в приватному користуванні. Щоб облаштувати стадіон, протрібно було викупити кількадесят моргів у якогось газди. Спортклуби таких коштів не мали.

Отож, 18 вересня 1932 року в Городенці (а власне, за містом) відкрили, як тоді казали, державний стадіон. Він щасливо дійшов до наших днів і нині має назву “Колос”. Остання реконструкція арени завершилася у 2011 році. За кількістю посадкових місць (близько 2 500) вона є однією з найбільших в області. А за якістю бігових доріжок конкурентів у городенківців просто немає.

Втім, ми дещо відволіклися від теми. Через тиждень після прем’єри, 25 вересня, на стадіоні в Городенці відбувся поєдинок жидівських клубів – місцевого “Маккабі” та ЖТГ “Дрор” із Коломиї. Гра принесла нічию – 3:3. Причому, в кореспонденції “Газети Коломийської” відзначається, що в складі господарів відзначилися католики Войцик і Яксоняк. Чи то “Маккабі” був інтернаціональним клубом, а чи підсилився до зустрічі із сильнішим супротивником?

Виникають також інші запитання. Приміром, а де городенківці буцали м’яч до цього? Ще в 1923 році місцеве “Покуття” увійшло (щоправда, тільки на рік) до складу Львівської окружної спілки футболу, де змагалося в класі С з надвірнянською та станиславівською “Бистрицями” (четвертим учасником були дрогобицькі “Чорні”, однак через віддаленість від решти команд вони не завершили сезон).

Роком раніше “Покуття” (ств. ймовірно в 1921 році) разом із коломийськими клубами розіграло чемпіонат Покуття. До того ж, як стверджують у Городенці, 1924 року було створено українське спортове товариство “Пробій”…

Чи, може, ПВіВФ лише оформила відповідним чином вже існуюче місце футбольних баталій? Слово дослідникам городенківської минувшини…

Володимир ГОРОЩАК, bramki.at.ua

Схожі матеріали

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
error: Матеріал захищено !!